LeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonberger

Klub chovatelů psů leonbergerů ČR

Úvodní stránka
Česky
English
"Na počátku Bůh stvořil člověka,
a když poznal, jak je slabý, dal mu psa"

Kupujeme štěně

LeonbergerPo zralé úvaze jste se rozhodli pořídit si psa. A po důkladném studiu příslušné literatury se vám už dokonce podařilo nalézt své "plemeno snů". Už je to jasné: přejete si štěně plemene X. A to okamžitě. Ovšem již slůvkem "okamžitě" redukujete svou možnost nalézt ideálního partnera pro příští léta. Neboť v tom případě, jste nuceni, volit z (pokud možno vzácných plemen, která jsou právě teď k odebrání.

Přitom nejdůležitějším předpokladem pro trvalý harmonický společný život je objevit správné štěně u správného chovatele. A obojí najdete, jen když tomu budete věnovat hodně času. Co odlišuje zodpovědného chovatele od jeho neseriózních kolegů?

  • Doma vás přijme s otevřenou náručí, a to víckrát a na delší dobu.
  • Nikdy vás nebude k rozhodnutí nutit nebo vás dokonce vydírat ("jinak ho dám někomu jinému").
  • Zná svá štěňata jménem, ví o jejich vlastnostech, je hrdý na matku a prezentuje ji stejně jako štěňata.
  • Je kdykoliv ochoten ukázat vám "papíry" matky i jejího potomstva (pozn. překl. Pokud už byly vystaveny, což u nás v praxi bohužel bývá mnohem později, než je datum odběru štěňat).
  • Jeho psi se vůči němu chovají nebojácně, důvěřivě a hravě.
  • Chovné zařízení je čisté a světlé, na porodnici je sice vidět, že byla užívána, ale jinak vyhlíží nezávadně, čtyřnozí obyvatelé jsou zvyklí na lidské návštěvy a reagují lhostejně nebo přátelsky, ale nikdy se strachem.
  • Psí matka může vypadat, opotřebovaně, ale nikoliv nemocně. Štěňata mají být čilá a zvědavá a rozhodně nesmějí působit apaticky.
  • Hrdý chovatel se vás dopodrobna vyptává na všechno možné, snaží se otestovat, zda byste byli vhodnými vlastníky pro jeho psa. Není ochoten vydat štěně dříve než po prvním očkování, a předá vám platné očkovací průkazy.
  • Trpělivě zodpoví vaše otázky ohledně krmení, odchovu, péče a sám od sebe vám dá tipy, co se týče výcviku.
  • Vezme si od vás adresu a je připraven s vámi společně řešit problémy, které se případně v budoucnu vyskytnou. Možná vám dokonce doporučí veterinárního lékaře, klub nebo vhodnou psí školu.

Takového ideálního chovatele asi nenajdete hned za prvním rohem. Možná bydlí od vás velmi daleko také zrovna nemusí mít štěňata. Ale více než deset let budoucího štěstí by vám už mělo stát za intenzivní hledání a trochu trpělivosti.

Copyright © 2024 KCHL