LeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonbergerLeonberger

Klub chovatelů psů leonbergerů ČR

Úvodní stránka
Česky
English
"Na počátku Bůh stvořil člověka,
a když poznal, jak je slabý, dal mu psa"

Odčervení štěněte

Výskyt střevních parazitů - hlístic a tasemnic - je u psů a koček velmi častý. Mnoho zdravých jedinců má ve střevech malou invazi těchto cizopasníků.

Ohroženou skupinou jsou psi, kteří se shromažďují na malém prostoru (např. psi venčení na sídlištích), kde dochází k silnému promoření prostředí. Např. vajíčka škrkavek jsou velmi odolná a schopná invaze po dlouhou dobu.

Na rozdíl od vakcinace, nechrání žádné odčervení před reinvazí, která může nastat ve velmi krátké době (někdy už během 1 týdne). Cílem odčervení je zlikvidovat aktuálně přítomné parazity nebo přinejmenším zabránit jejich přemnožení a dostat tak jejich stav pod kontrolu.

Běžně se vyskytují škrkavky a tasemnice (rod Toxocara a Taenia), nejsou však přenosné na člověka. Výjimkou může být vzácné a krátkodobé přežívání tasemnic rodu Dipilidium u malých dětí a vzácně popisovaný výskyt vývojových stádií škrkavek (označovaných jako larva migrans) u lidí, kde může alergizovat a případně působit i vážné zdravotní potíže. Oběma nákazám lze předcházet běžnou hygienou.

Nebezpečná tasemnice rodu Echinococcus se v naší zemi nevyskytuje. Roupi se u psů nevyskytují.

Především u mladých psů se můžeme setkat s protozoární nákazou přenosnou na lidskou populaci, kterou vyvolává prvok Giardia intestinalis a Cryptosporidium canis. Na tyto parazity běžné odčervovací přípravky nefungují a proto je vhodné je v ohrožených chovech (tam kde je větší koncentrace zvířat) pravidelně diagnostikovat.

V humánní medicíně obávaná toxoplazma gondí (protozoa) vyžaduje bližší vysvětlení. Toto onemocnění je přenosné na člověka. Infekce ženy během gravidity je velmi nebezpečná pro vyvíjející se plod. Konečným hostitelem této toxoplazmy je kočka, mezihostiteli ostatní teplokrevná zvířata a člověk.

Jednoznačně nejčastější cesta infekce je kontakt se syrovým masem hospodářských zvířat. Mnohdy stačí používání neomytého nože na syrové i hotové jídlo.

Je třeba uvést, že vajíčka ani články tasemnic se nevylučují pravidelně. Nemusíme je tedy nalézt v každém vzorku trusu. Proto doporučujeme nechat vyšetřit směsný vzorek trusu odebíraný v průběhu 3 - 5 dní, který se musí do vyšetření skladovat v chladu.

Vzhledem k tomu, že záchytnost škrkavek a tasemnic není stoprocentní, doporučujeme provádět odčervení preventivně podle následujícího programu:

Odčervení Věk štěněte Spektrum účinku léku
1. 2 týdny proti škrkavkám
2. 4 týdny proti škrkavkám
3. 6 týdnů proti škrkavkám
4. 8 týdnů proti škrkavkám i tasemnicím
5. 12 týdnů proti škrkavkám i tasemnicím
6. 6 měsíců proti škrkavkám i tasemnicím

Dospělého psa doporučujeme odčervovat 2x ročně kombinovaným přípravkem proti škrkavkám i tasemnicím. Přichází-li se psem do kontaktu těhotné ženy nebo malé děti, je vhodné odčervovat jednou za 2 - 3 měsíce. Dále se doporučuje odčervení vždy asi 1 týden před jakoukoliv vakcinací psa.

Poznámka: kromě výše uvedených nejčastějších a nejdůležitějších druhů střevních parazitů existují samozřejmě ještě druhy další, které nejsou u psa tak běžné nebo nemají takový zdravotní dopad, Např. Trichuris vulpis (tenkohlavec liščí) apod.

Copyright © 2024 KCHL